top of page

EMS Elektryczna Stymulacja Mięśni

- jest to zabieg od lat stosowany w sporcie oraz w fizjoterapii. 

Elektrostymulacja to proces, w którym pobudza się nerwy lub mięśnie za pomocą impulsów elektrycznych. Bezpośrednie podrażnienie prądem mięśnia lub pośrednie podrażnienie nerwu powoduje skurcz mięśnia. Efekt uzyskiwany po elektrostymulacji jest zbliżony, a czasem nawet identyczny do tego, który wypracowuje się na siłowni.

 

Trening EMS to ćwiczenia fizyczne, które wykonuje się wraz z użyciem technologii elektrostymulacji mięśni.

Osobę ćwiczącą podłącza się do specjalnego stroju wyposażonego w elektrody, które pomagają mózgowi w wysyłaniu odpowiednich impulsów do mięśni. Strój sportowy z technologią EMS składa się z kamizelki, pasu biodrowego oraz opasek na uda i ramiona. Każdy impuls nadawany jest z odmienną częstotliwością, która jest dopasowywana do konkretnej grupy mięśniowej. Impulsy są takie same jak te generowane przez nasz mózg, dlatego trening EMS jest całkowicie bezpieczny.

xbody.jpg

KORZYŚCI Z TRENINGU EMS:

- Zaoszczędzenie czasu - jednoczesna praca wszystkich mięśni, sprawia, że trening zajmie tylko 20-25 minut.

- Budowa masy mięśniowej - zawdzięczamy to elektrodom umieszczonym bezpośrednio na wszystkich strategicznych grupach mięśni, przez co zapewnione jest skuteczne działanie.

- Złagodzenie bólów pleców - elektrody, które są wbudowane w specjalny strój treningowy, wzdłuż Twojego kręgosłupa, pozwalają na aktywację rzadko ćwiczonych mięśni głębokich. W efekcie końcowym są one silniejsze, przez co możliwe jest złagodzenie problemów związanych z kręgosłupem.

- Umożliwia osiągnięcie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej - jest to efektywny trening siłowy, dzięki temu zmienia się sposób organizmu na spalanie kalorii. Jest to bardzo pomocne narzędzie do utraty wagi oraz pozbycia się tłuszczu.

- Powoduje odciążenie stawów. Impulsy elektryczne wytwarzane podczas treningu działają bezpośrednio na wybrane mięśnie, bez oddziaływania na nasze stawy, dzięki czemu nie jest możliwe ich przeciążenie, co jest częstym problem przy tradycyjnym treningu. 

KTO POWINIEN KORZYSTAĆ Z TRENINGU EMS

 

1. Sportowcy zawodowi i „mniej zawodowi”

Po treningu EMS wzrasta siła maksymalna mięśni - seria odpowiednio dobranych zabiegów prowadzi do powiększenia powierzchni przekroju mięśnia, znacznego zwiększenia siły maksymalnej oraz wzrostu aktywacji mięśni. Jako element treningu sportowego EMS odpowiada czterokrotnie dłuższemu treningowi o wysokiej intensywności ćwiczeń.

Badania potwierdzają, że warto wprowadzić treningi EMS jako element rozwojowy w sporcie profesjonalnym. Trening EMS może być ważnym uzupełnieniem tradycyjnego programu treningowego u sportowców, również tych profesjonalnych.

 

2. Wszyscy, którzy chcą schudnąć.

Elektrostymulacja pobudza ok. 150 razy więcej skurczów mięśni niż samodzielnie wykonywany trening, co pozwala spalić nawet 1200 kcal podczas jednego zabiegu. Elektrostymulacja nie tylko przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, ale również poprawia przepływ krwi do mięśni i tkanki podskórnej, co zwiększa jędrność i elastyczność skóry.

3. Osoby po kontuzjach, o obniżonym napięciu mięśniowym oraz z bólem kręgosłupa i stawów.

Potwierdzono, że EMS stosowany w fizjoterapii poprawia wytrzymałość oraz siłę mięśni, wykazano również, że po EMS w większym stopniu wzrasta wytrzymałości mięśni niż po odpowiednio dobranych ćwiczeniach.

Badania potwierdzają, że po EMS dochodzi do regeneracji mięśni szkieletowych poprzez obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego w komórkach satelitarnych mięśni oraz tworzenie się nowych miofibryli.

 

4. Seniorzy.

W wyniku EMS dochodzi do regeneracji włókien mięśniowych i znacznie poprawia się siła mięśni szkieletowych oraz mobilność osób starszych.

WIĘCEJ O TRENINGU EMS W SPORCIE

EMS był od dawna stosowany do uzupełniania lub zastępowania dobrowolnej aktywacji mięśni w wielu warunkach rehabilitacji, na przykład w celu reedukacji działania mięśni, ułatwiania skurczu mięśni, wzmacniania mięśni oraz utrzymywania masy mięśniowej i siły podczas przedłużonych okresów unieruchomienia. Programy treningowe EMS zostały dodatkowo wykorzystane do poprawy siły mięśni zdrowych osób, a ostatnio EMS został wdrożony u sportowców wyczynowych.

Typowe ustawienia ćwiczeń EMS obejmują stosowanie bodźców elektrycznych dostarczanych w sesjach przerywanych przez elektrody powierzchniowe umieszczone w pobliżu punktu motorycznego mięśnia.

Ponieważ aksony o dużej średnicy są łatwiej wzbudzane przez bodźce elektryczne w porównaniu ze skurczami dobrowolnymi, dlatego EMS można wykorzystać do aktywacji szybkich jednostek motorycznych przy stosunkowo niskim poziomie siły.

W jednym z badań po 4 tygodniach treningu EMS wzrostowi siły towarzyszyła zwiększona aktywacja mięśni, podczas gdy powierzchnia przekroju mięśnia nie uległa znaczącej modyfikacji.

Wpływ treningu EMS na siłę mięśni:

- W przypadku upośledzonych mięśni EMS może być bardziej skuteczny niż trening dobrowolny;

- W przypadku sportowców EMS jest skuteczny w zwiększaniu ogólnej siły (niekoniecznie określonej).

Ważnym aspektem treningów EMS dla sportowców jest to, że pojedyncza sesja EMS jest zwykle mniej czasochłonna (15-25 minut) niż tradycyjne treningi.

Jako praktyczne zalecenie zarówno dla sportów indywidualnych, jak i drużynowych, sugeruje się, aby trening EMS mógł być wykorzystywany do zwiększenia siły mięśni i wydajności beztlenowej bez nadmiernego zakłócania treningu specyficznego dla sportu i dlatego też trening EMS najlepiej byłoby zastosować:

- na początku sezonu treningowego,

- przy 15-20 minutach treningu EMS,

- w 2-3 sesjach tygodniowo,

- przez 3-4 tygodnie.

EMS może być szczególnie przydatny dla sportowców, których wyniki osiągnęły plateau po kilku latach treningu i zawodów. Ważne jest, aby trening EMS był uzupełnieniem, a nie substytutem tradycyjnych form treningu.

EMS został potwierdzony jako ważne uzupełnienie konwencjonalnych programów treningu siłowego w celu poprawy wyników sportowych.

bottom of page