Ćwiczenia na zdrowe plecy są łatwe w wykonaniu, a regularne treningi mogą przynieść wiele korzyści.

 

„Zdrowy kręgosłup” to program ćwiczeń specjalnie przygotowany dla każdej osoby, która chce podjąć aktywność fizyczną minimalizującą bóle pleców lub profilaktycznie im zapobiegać. Trening polecany jest każdemu, bez względu na wiek czy poziom wytrenowania fizycznego. Brak ruchu powoduje, że mięśnie tracą elastyczność i przestają prawidłowo utrzymywać kręgosłup. Każda zdrowa osoba, takimi ćwiczeniami wzmocni szkielet mięśniowy, poprawi sylwetkę oraz samopoczucie. 

 

Tempo ćwiczeń powinno być spokojne i umiarkowane, gdyż oddech powinien być wyrównany i głęboki. Należy się skupić na rozciąganiu i uelastycznianiu mięśni – wspomoże to minimalizowanie dolegliwości bólowych, dotleni i poprawi ukrwienie mięśni, co w efekcie uchroni je przed ewentualnymi kontuzjami.

Starsza kobieta w siłowni

Podczas ćwiczeń na kręgosłup, oprócz poprawy postawy i złagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, wzmocnione zostają mięśnie ud, pośladków, brzucha oraz barków.

Systematyczne treningi mięśni pleców gwarantują:

- utrzymanie prostej sylwetki,

- wzmocnienie szkieletu mięśniowego

- redukcję przykurczy mięśniowych.

Ponadto ćwiczenia te stabilizują kręgosłup i stawy obwodowe. Przyczyniają się do wydzielania endorfin przez przysadkę mózgową. Dzięki regularnym ćwiczeniom na plecy ciało będzie bardziej elastyczne i jędrne.

Masaż jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia i ma niezliczone pozytywne skutki dla naszego ciała i psychiki.

masaż

Masaż wpływa między innymi na przepływ krwi w organizmie, tempo przemiany materii, transport środków odżywczych, aktywizację systemu odpornościowego.

A ponadto relaksuje, odpręża, redukuje stres i poprawia samopoczucie.

Masaż leczniczy pleców zalecany jest przede wszystkim w bólach kręgosłupa spowodowanych:

- wadami postawy,

- siedzącym trybem życia,

- zmianami zwyrodnieniowymi,

- przeciążeniami.

Polecany jest przy wszelkiego rodzaju napięciach mięśniowych i usztywnieniach spowodowanych między innymi przewlekłym stresem. Stosowany jest również jako niezbędny element terapii po:

- złamaniach,

- zwichnięciach - zmniejsza ból, obrzęk, przyspiesza wchłanianie wylewów, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek miękkich i wokół stawu oraz likwiduje przykurcze,

- przy uszkodzeniach mięśni i ścięgien - likwiduje wysięk zapalny, zapobiega zrostom w obrębie mięśni, zapobiega ograniczeniom ruchomości w stawie,

- po uszkodzeniach nerwu obwodowego - usuwa w tym przypadku obrzęki, zapobiega przykurczom, usprawnia mięśnie podczas powrotu nerwu do sprawności.